Professional Interviews

  • Please check the location of your professional interview. If you need to make a change, it is your responsibility to change with someone and to notify the District Office.
  • SPRC Advisory Consultation form: Due in District Office August 1, 2022. Completed and signed document can be scanned to ann.zeal@iaumc.org or mailed to the Golden Valley District Office, PO Box 607, Marion, IA 52302-0607.  It can be located by clicking here
  • Annual Self Profiles need to be submitted online at least one week prior to your scheduled interview time!

Wednesday, August 17-Mount Pleasant, First
309 N Main St, Mount Pleasant

Thursday, August 18-Mount Pleasant, First
309 N Main St, Mount Pleasant

9:00-9:30

  Steve Lamb                                                  

9:00-9:30

  Jim Shrimplin

9:45-10:15

  Nancy Sutherland

9:45-10:15

  Jeff McPheron                                                            

10:30-11:00  

  Steve Braudt

10:30-11:00  

  Mike Herman

11:15-11:45

  Gerard Muller

11:15-11:45

  Betsey Sue Neipert

12:00-1:00

  Tom & Sandra Berryman

12:00-1:00

  Kathleen Moore

1:15-1:45

  Dawn Butler

1:15-1:45

  Teresa Losey

2:00-2:30

  David Mixon

2:00-2:30

 

2:45-3:15

  Lindsey Ford

2:45-3:15

 

3:30-4:00

 

3:30-4:00

  David Bracht-Wagner

Tuesday, August 23-Davenport, Christ
2330 W 41st St, Davenport
Thursday, August 25-DeWitt
222 12th St, DeWitt
9:00-9:30   9:00-9:30   Colleen Petaros
9:45-10:15   Michael Druhl 9:45-10:15   Denise Anderberg
10:30-11:00   JaeHee Lee 10:30-11:00   Jeff Bixby
11:15-11:45   Nick Needham 11:15-11:45   Hang-Baek Cho
12:00-1:00   12:00-1:00   Christina Sung
1:15-1:45   Jeff Dadisman 1:15-1:45   Iola McCutcheon
2:00-2:30   Jaeseong Lee 2:00-2:30   Linda Smith
2:45-3:15   James Parks 2:45-3:15   Tom Carver
3:30-4:00   Helen Parks 3:30-4:00  
Tuesday, September 6-Muscatine, Wesley
400 Iowa Ave, Muscatine (Parlor Room)
Wednesday, September 7-Muscatine, New Hope
3215 Tipton Rd, Muscatine
9:00-9:30   Kyler Meyers 9:00-9:30  
9:45-10:15   Marsha Gerot 9:45-10:15   Cindy Axtell
10:30-11:00   10:30-11:00   David Wittmann
11:15-11:45   Brian Oliver 11:15-11:45   Joy Mitchell
12:00-1:00   Alberta Ervin 12:00-1:00   Don and Mary Timmermann
1:15-1:45   1:15-1:45   Beth Graham
2:00-2:30    2:00-2:30  
2:45-3:15   2:45-3:15   
3:30-4:00   3:30-4:00   
Monday, September 12-Coralville
806 13th Ave, Coralville
Wednesday, September 14-Burlington, First
421 Washington St, Burlington
9:00-9:30   Lisa Crow 9:00-9:30   Tracey Burgus
9:45-10:15   Hyungwook Lee 9:45-10:15   Nancy St. Clair
10:30-11:00   Chuck Klink 10:30-11:00   Jacob Yochum
11:15-11:45   Terry Beltz 11:15-11:45   Jan Garza
12:00-1:00   Ken Ferguson 12:00-1:00   Bruce Smith
1:15-1:45   Ruby Bongolan 1:15-1:45   Kayla Lange-Carney
2:00-2:30    2:00-2:30   Dave Barrett
2:45-3:15   Harlan Gillespie 2:45-3:15   Melanie Greengo
3:30-4:00   Anita Johnson 3:30-4:00   Tammi Wirt
Thursday, September 15-Washington
206 W 2nd St, Washington (Library)
Monday, September 19-Coralville
806 13th Ave, Coralville
9:00-9:30    Brandi Meyer 9:00-9:30   Alecia Hilmer
9:45-10:15   Benjamin Quint 9:45-10:15   Joe Blay
10:30-11:00   Jason Collier 10:30-11:00    Doug Dauenbaugh
11:15-11:45   Cathy Nutting 11:15-11:45   Michelle Williamson
12:00-1:00   Anthony DeVaughn 12:00-1:00   Rachel Hollingsworth
1:15-1:45   Vince Homan 1:15-1:45   Heecheon Jeon
2:00-2:30    2:00-2:30   Sarah Rohret
2:45-3:15   Tim Johnson 2:30-3:15   Stuart Vander Vegte
3:30-4:00   Gerry Kahler 3:30-4:00   Leigh Brown
Wednesday, September 21-Fairfield, First
201 N Court St, Fairfield
Thursday, September 22-Ottumwa, Grace Fellowship
13139 Angle Rd, Ottumwa
9:00-9:30   JD Boatman 9:00-9:30   Jon Klaus
9:45-10:15   Dorothy Henson 9:45-10:15   Jon Lund
10:30-11:00   Al Coffin 10:30-11:00   Michael Elrod
11:15-11:45   Diane Bales 11:15-11:45   Roger Henry
12:00-1:00   Mary Kathryn Hart 12:00-1:00   Thom Bryant
1:15-1:45   Dennis Miller 1:15-1:45   Christy Ehrle
2:00-2:30   Teresa Miller 2:00-2:30   Julie Schubert
2:45-3:15   Dave Peterson 2:45-3:15   Donna Olinger
3:30-4:00   Tim Sprouse 3:30-4:00   Chris Childs